Træningsberetning – Fredag d. 21. November 2008

Af Andreas H - 24. november 2008 - Emner: Kropsforvandling Logbog

Lasses kommentar: Personligt fornemmer jeg en smule svinger i valsen allerede. Druk er okay og en del af det at være ung, men kosten dagen derpå er altafgørende hvis du ønsker resultater med træningen.


Status inden træning

Først en lille tilståelse. Jeg var i byen i går. Rigtig dumt at gøre når jeg skal i skole og træne i dag men sket er sket, og mit hoved og min mave har straffet mig. Har sovet lige siden jeg kom hjem fra skole, men lige meget hjalp det, blev bare ved med at have det dårlig. Men hvad kan man forvente når man ikke har drukket i lang tid. Trods tømmermænd fik jeg alligevel slæbt mig ned i centret, go fik det da også en smule bedre bare at komme ud af sengen og smide en håndfuld panodiler i halsen.

Træningen

Dødløft:
5 x 90 kg
5 x 95 kg
5 x 95 kg
5 x 100 kg
5 x 100 kg – PR

Benpres:
8 x 170 kg
8 x 170 kg
8 x 170 kg
8 x 170 kg

Ass. Chins:
7 x BW
3 x BW

BOR:
8 x 50 kg

Efter træningen

Efter Dødløft og Benpress var jeg helt færdig kunne ingenting, så valgt at pakke sammen og tage hjem. Samvittigheden nager som en torn i siden, og det var rigtig rigtig lang tid til jeg drikker igen, og specielt når jeg skal træne dagen efter. Det eneste positive var en PR i dødløft.

Det er tilladt at svine min useriøsitet som bare fanden så jeg aldrig nogensinde gør det igen.

Kosten

Lort på lort! Spiste næsten ikke noget hele dagen, nok derfor jeg fik det så dårligt nede i hulen. Aftensmad stod på Oksebøf med kartofler, bearnaise sauce og salat.

1 Stjerne2 Stjerner3 Stjerner4 Stjerner5 Stjerner Hvordan vurderer du dette indlæg?
Loading ... Loading ...

Synes du om dette indlæg?

Kigger du forbi igen?

Hvis du synes om artiklerne her på Fitness Blog, så tilmeld det gratis nyhedsbrev. Du får besked, når der kommer nye artikler om træning og kost. Nyhedsbrevet er helt gratis og uden spam.

mine-8-bedste-tips-210x184

Når du tilmelder dig får du også en gratis guide med som gave:

Mine 8 bedste træningstips til dig.

Skriv din email adresse i boksen herunder for at tilmelde dig nyhedsbrevet.

Med venlig hilsen
Lasse Kjær

 

Bemærk: Jeg hader spam lige så meget som du gør, og du kan stole på at jeg aldrig vil videregive din email til nogen som helst. Og du kan selvfølgelig altid afmelde nyhedsbrevet med et klik.

4 kommentarer til “Træningsberetning – Fredag d. 21. November 2008”

Lasse, november 24th, 2008

Efter 2 gange druk på 3 dage, skylder Andreas os vidst alle sammen en rigtig vild træning idag, hvor der skal trænes BRYST, SKULDER, TRICEPS? :)

Lasse

Jesper L, november 24th, 2008

Hvad fanden Sker der Andreas…. Jeg har ondt af din træning, du behandler den fandeme ikke særlig godt :-(

DU FORTJENTE IKKE ENGANG DEN PR DER!!! GÅ HJEM OG SOV NOGET MERE DIN DRUKMÅS!!!

Andreas, november 24th, 2008

Blliv ved drenge ! Fortjener hvert et surt opstød i kan komme i tanke om og flere til. Og nej jeg fortjente slet ikke den der PR. :(

Nogen gange skal man tage et skridt frem for at gå 2 tilbage så vil bruge den dårlige præstation til at arbejde endnu hårdere.

Så lover alle der blivere knoklet endnu mere igennem i fremtiden !

Andreas

Thomas, november 24th, 2008

DET ER SIMPELTHEN FOR RINGE!

Skriv en kommentar