Træning med egen kropsvægt på trapper (Video)

Af Kristian Bradsted - 11. november 2012 - Emner: Styrketræning

Hermed følger mit første officielle indlæg, som redaktør for fitness-blog.dk. Jeg befinder mig i øjeblikket i Australien, hvor jeg rejser rundt på østkysten i en måneds tid. Men dette skal ikke holde mig fra at få trænet eller fra at lave et indlæg til læserne på fitness-blog.dk.

I forbindelse med min egen rejse har jeg lavet et par videoer om hvordan man kan udføre en effektiv omgang træning udelukkende ved brug af sin egen kropsvægt, når man for eksempel er væk fra sit træningscenter.

Jeg synes blandt andet at trapper er et fremragende sted at træne med egen kropsvægt – de er overalt og de giver muligheden for at arbejde med progression i sin kropsvægstræning. Dette har jeg lavet en lille video om, som kan ses herunder:

YouTube-forhåndsvisningsbillede

 

Jeg håber at I synes godt om videoen. Jeg vil inden længe lægge endnu en video op omkring hvordan man kan lave trækøvelser, som pull-ups og rows, derhjemme eller på et hotelværelse uden brug af udstyr.

 

God træning.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Bedøm artikel:
Rating: 4.1/5 (10 votes cast)
Træning med egen kropsvægt på trapper (Video), 4.1 out of 5 based on 10 ratings

Vind et gavekort på 1000,- til Bodylab! Se video:

// Videoen

2 kommentarer til “Træning med egen kropsvægt på trapper (Video)”

Adam, 12. november 2012

Lækker video Kristian! Men er der så stor forskel i belastning så det kan mærkes? Set udefra er det jo mest forskel på hvor meget vægt der løftes i starten eller i slutningen af armstrækket?

Kristian Bradsted, 12. november 2012

Hej Adam
Der er bestemt en mærkbar forskel. Men selvfølgelig er den størst mellem de første armbøjninger og de sidste armbøjninger, som jeg laver i videoen.
Du kunne eventuelt prøve at lave nogle almindelig armbøjninger derhjemme og så bagefter prøve at lave dem, hvor du sætter hænderne på for eksempel et sofabord (vær dog sikker på at bordet kan holde dig, ikke giver efter eller glider). Du burde kunne mærke en forskel.

Skriv en kommentar